Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Zanzibar 2012

Facebook Twitter

Jak si okořenit Afriku

© 2015, poslední aktualizace: 11.7.2016

<<  Báječné dopolední koupání  >>

obrázek Ranní moře přímo pod restaurací, kde jsme byli na snídani
K snídani máme překvapivě bohatý výběr ze švédského stolu. Sýry, párečky, vajíčka, žampiony, máslo, džemy a dokonce si můžeme zvolit i bílý nebo tmavý chléb. Tomu tmavému většinou všichni dáváme přednost. Nejspíš proto, že ho v Africe málokde mají.
Když se dostatečně a s chutí nakrmím, jdu se projít po celém areálu resortu. Nevynechám přitom ani vedlejší pláže a protože jsem tady včera trochu fotil jen onen nepříliš povedený západ slunce, snažím se udělat nějaké fotografie teď ráno. Sluníčko už je dostatečně vysoko a moře je stejně nádherně modré, jako včera odpoledne. Trochu experimentuju se všemi svými objektivy, abych si sem tam něco vyzkoušel. O to víc pak budu doma muset fotografie mazat. Ale taky zkoumat, co jsem jak fotil a hodnotit, jak to dopadlo.
obrázek Uhrančivá je barva zanzibarského moře, zvlášť v kontrastu s bílými loďkami či jachtami
Ta barva zdejšího ranního moře, ať ji fotografuju jakkoli, je vskutku udivující a uhrančivá. Takovouhle nádhernou tyrkysovou modř když vidíte na pohlednicích a obrazech, nevěříte tomu a vůbec se už nedivím Líbě, že to měla za přibarvovaný reklamní trik. Jenže to opravdu není žádný podvrh. Ta barva moře okolo Zanzibaru je opravdu taková, jakou na mých fotkách vidíte. Jen možná ve skutečnosti to vypadá ještě neskonale působivější. Je mi jasné, že tomu lze jen těžko uvěřit, pokud něco takového člověk nespatří sám na svých vlastních světločivných buňkách.
Když pak donesu fotoaparát do chajdy a do té vody vlezu, je naprosto boží. Leckde bylo koupání skvělé, ať už na Filipínách, v Karibiku, nebo i jinde, ale tohle je opravdu super! Dokonalost sama! Tohle modré zanzibarské koření na Afriku mi báječně sedí. Takovéhle báječné pokoupání opravdu hned tak někde nenajdu. A na konci ledna už vůbec ne. Je to okořeněné i tím, jak nám od včerejška z domova docházejí zprávy, jaké u nás uhodily mrazy a že do konce týdne mají ještě velmi přitvrdit.
obrázek Ještě jednu fotku a vrhnu se za Líbou do vody
Obávají se arktických mrazů, které by prý mohly dosáhnout až -30 °C. A tak se jen děsím toho, jak za pár dní náš návrat do kruté zimy přežijeme. Takový teplotní rozdíl! To bude naprostý šok. Doufám taky, že zase nedostanu zápal plic, jako po návratu z minulé Afriky. To rozhodně nebylo nic, co bych si chtěl zopakovat. Uvidíme.
Každopádně, aby si to tady člověk náležitě užil, nezbývá, než aby na následky návratu domů a na mrazy, které tam vládnou, přestal co nejdřív myslet. Tady je teď nádherně. Teploučké a milé léto, báječná a vlahá mořská voda a tak neváhám a znovu se vrhám do mírných zanzibarských vln vykouzlených z nádherně azurové modré vody. Nebudu tu přece pobíhat s foťákem celé dopoledne a dívat se na Líbu, jak si tu zdejší skvělou a příjemnou koupačku užívá.

>>

© Lubomír Prause, 2015
LP logo ASMAT.cz TEPNET.cz
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3