Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest

Facebook Twitter

Zápisky z cest, čili co jsem kde zajímavého zažil a viděl

poslední aktualizace: 3.8.2017
V téhle části budu psát nějaké postřehy, informace a prožitky ze svých cest po zajímavých místech, která jsem navštívil. Zprvu jsem myslel, že ne o všech. Že budu psát jen něco. Jen o tom, kde budu vnitřně cítit, že se mi opravdu chce, abych se o něčem rozepsal, abych své zážitky a dojmy zaznamenal. Ale nakonec jsem psal poznámky do svých notýsků prakticky při každé zámořské cestě. Žádný vnitřní tlak jsem už k tomu nepotřeboval.
Ostatně takovým vnitřním tlakem to celé začalo. Po cestě do Peru a Bolívie v roce 2006 mě pořád něco pošťuchovalo a burcovalo, abych něco napsal. Dlouho jsem tomu odolával, už vlastně ani nevím proč, až jsem se do psaní nakonec stejně pustil. Chuť něco o té cestě napsat postupně sílila, a asi jsem to odkládal a bránil se tomu docela zbytečně. Pořád jsem měl prostě pocit, že to musím udělat. I proto, abych si mohl i já sám některé zážitky a pocity znovu připomenout, až mnoho věcí zapomenu a až budu mít třeba s pamětí problémy.
Posléze, při psaní dalších textů, jsem navíc zjistil, že mě takové psaní začalo bavit. Mnoho krásných chvilek mi to zase připomene. Celou cestu si při psaní několikrát zopakuju, prožívám své zážitky znovu a znovu. Kromě zábavy mi psaní poskytuje také mnoho užitečných informací, které si k tomu chtíc nechtíc musím vyhledat. Některé, co jsem třeba už zapomněl, a jiné, které jsem třeba ani nevěděl. Znovu mnohokrát otevřu knižního průvodce, mnohokrát hledám různé internetové články, celé cestopisy, nebo i fotografie od jiných lidí, které si se zájmem pročítám a prohlížím. Je pro mě zajímavé porovnávat jejich zkušenosti s mými, sledovat, jak se odlišují informace a fotografie ze dvou různých období, kdy jsme kdo které místo navštívil.
Doufám, že moje cestovatelské zápisky a deníky mohou čtenářům přinést alespoň nějaké nové zajímavosti, možná i drobnou inspiraci či radu k cestovním záměrům. A někomu snad třeba i trochu zábavy. Ale to už je z mé strany asi příliš neskromné přání.
A ještě jednu věc mám na srdci. Omluvte prosím množství chyb a překlepů, které se v mých cestopisech vyskytují. V tom množství textu se jim prostě nedokážu vyhnout. Pokud na ně časem přijdu, určitě je opravím.

Sepsané cestopisy:


Jak si okořenit Afriku  -  Zanzibar 2012
(dopodrobna napsaný cestopisný deníček z odpočinkového týdne stráveného na ostrově Zanzibar po předchozí cestě dvěma africkými zeměmi, Malawi a Zambií)
Afrika zelená, Afrika divoká  -  Malawi a Zambie 2012
(cestopisný text ve formě podrobného deníku ze čtrnáctidenní cesty po Malawi a týdne stráveného v divočině národních parků Zambie)
Nahlédnutí do hrdé země Araratu  -  Arménie 2012
(cestopisný text obsahující informace, dojmy a zážitky z osmidenního cestování po Arménii)
Na ostrovní ráj nejen za nártouny  -  Filipíny 2011
(podrobný cestopisný deník z přibližně třítýdenní cesty za poznáním Filipín a filipínských ostrovů)
Jak mi zachutnala jižní Afrika  -  Jih Afriky 2009 / 2010
(podrobný cestopisný deník z velké téměř čtyřtýdenní cesty pěti státy na jihu afrického kontinetu se začátkem i cílem v Jihoafrické Republice přes Lesotho, Zimbabwe, Botswanu a Namibii)
Gringova cesta zemí Mayů  -  Mexiko a Guatemala 2009
(podrobný cestopisný deník z více než třítýdenní cesty za poznáním památek starých Mayů, jejich země i jejich kultury)
Za velikostí Angkor Watu  -  Thajsko a Kambodža 2008
(cestopisný text z návštěvy skvostných khmerských chrámů Angkoru obsahující postřehy a zážitky z celé čtrnáctidenní dovolené v Kambodži a Thajsku)
Země chudá i plná zlata  -  Barma 2008
(cestopisný text s postřehy a zážitky ze čtrnáctidenního cestování nádhernou a stále překvapující Barmou neboli Myanmarem)
Jak jsem chtěl vidět Machu Picchu  -  Peru a Bolívie 2006
(cestopis ve formě deníku z více než třítýdenní cesty za inckými památkami, do jihoamerické přírody a do hor)

Jak se v textu cestopisů na obrazovce pohybovat:

Jednotlivé kapitoly cestopisu tvoří samostatné webové stránky a na každou z nich se z obsahu dostanete, klikne-li na příslušný název některé z kapitol. Kliknutím na malý navigační odkaz "přilepený" na vodorovnou dělící čáru se zase kdykoli můžete vrátit zpět na obsah cestopisu, kde si můžete vybrat zase jinou kapitolu cestopisného textu. Mezi jednotlivými kapitolami se v pak textu můžete pohybovat kliknutím na malé šipky u názvů kapitol ve tvaru "<<" (zpět na předchozí kapitolu) nebo ">>" (vpřed na následující kapitolu). Stejná šipka pro přechod na následující kapitolu je umístěna i dole na stránce, pokud samozřejmě zobrazená kapitola není tou nejposlednější kapitolou celého cestopisu. Zmíněné šipky slouží jako odkazy a přepnou vás na předchozí nebo následující kapitolu, případně také na předchozí či následující den popisu cesty.
Dříve nebyly cestopisy rozděleny na samostatné stránky s kapitolami a celý cestopis byl soustředěn na jedné dlouhé a velké stránce. Tuto stránku, která je docela dobře vhodná k tisku celého cestopisu (její tisk se také automaticky provede i s obsahem), naleznete tak, že na stránce s obsahem cestopisu kliknete na odkaz, který je umístěný až úplně vpravo dole pod ukázkovým obrázkem. Návrat k obsahu funguje naprosto stejně. I pohyb mezi kapitolami na této velké stránce se používá obdobně, jen zůstáváte stále na této velké stránce s celým cestopisným textem.
Můžete si také odkazy na celé cestopisy nebo na jejich kapitoly uložit do svého počítače, stejně jako kterékoli jiné internetové odkazy. To vám usnadní zapamatování kapitoly, ke které se budete třeba chtít ještě vrátit, nebo kapitoly, kde jste čtení cestopisu přerušili, a odkud budete chtít příště pokračovat.
Cestopisné texty jsou také doprovázeny výběrem obrázků z příslušných fotogalerií. Pokud na obrázek v cestopisu kliknete, zobrazí se vám v novém okně tato fotografie ve větším rozměru. Uvidíte tedy některou ze stránek z příslušné mojí webové fotogalerie. Tam také najdete další obrázky vztahující se k cestopisu i mnohé jiné fotogalerie s velkým výběrem fotografií z dalších mých cest či výletů.
Šířku zobrazovaného okna textu volte optimální vzhledem k velikosti písma. Přílišná šířka okna vadí tomu, aby se doprovodné obrázky mohly k okrajům textu správně srovnat. A užší text se vám také určitě bude lépe číst. Pokud však bude okno prohlížeče naopak příliš úzké, objeví se zase problémy s tím, aby se písmenka správně vešla do úzkého prostoru mezi některé obrázky. Nechci na svých stránkách předepisovat pevnou šířku okna pro váš prohlížeč, ale pokládám za výhodné ponechat stránky v dynamickém tvaru, kdy se samy stránky přizpůsobí šířce oka prohlížeče, jakou si vy individuálně zvolíte. I takové automatické přizpůsobování má však své meze, proto jsem i já u svých cestovatelských zápisků nakonec musel právě vzhledem k obrázkům nějaké ty horní i dolní limity pro šířku textu nastavit. Podobně si také můžete ve vašem prohlížeči změnit nastavenou velikost písma. Pamatujte jen, že změna velikosti písma má vlastně za následek úpravu textu ve smyslu jeho zarovnání k velikosti okna vašeho prohlížeče.

Jen do pekel je cesta snadná.
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3