Osobní stránky - Lubomír Prause

Kontakty

Facebook Twitter

Kontakty, aneb jak se se mnou spojit

poslední aktualizace: 17.11.2019
Tady na tomhle místě na mne najdete nějaké ty kontakty. Tudíž tu vidíte, jak a kudy se se mnou můžete spojit, kde a jak mě možná seženete, jak mne na Internetu najdete. Vedle každého níže uvedeného komunikačního kanálu najdete také drobný popis, kde se vyjadřuju k tomu, jak a proč jsem to či ono začal používat, případně jaký na to či ono mám nebo jsem zpočátku míval názor.
Stránku s kontakty je potřeba alespoň trochu chránit přes spamovými roboty a dalšími podobnými neřády, které provádějí skenování internetových stránek za účelem sběru takovýchto informací. Ono je to stejně marné, ale přesto... Odkazy umožňující v určitých případech přímou vazbu na komunikační software nebo internetovou stránku pro okamžité spuštění komunikace proto uvidíte jen při povolených a funkčních skriptech. Nejsou-li skripty ve vašem internetovém prohlížeči povoleny, uvidíte namísto odkazů jen čistý text. Pokud nevíte, co skripty jsou, vůbec se tím nemusíte zabývat. Něco prostě vždycky uvidíte. A pokud uvidíte kombinaci znaků {O}, nahraďte ji jednoduše znakem zavináče, jaký je obvyklý u všech emailových adres.

Primární email:

logo @email.cz
Tenhle email jsem měl jako první, a to ještě v dávných dobách, kdy neměl nic společného se Seznamem. Míval tenkrát leckteré zajímavé vlastnosti, o které všichni jeho uživatelé později při převzetí Seznamem celkem bez náhrady přišli. Třeba kalendář, na tehdejší dobu dosti dobrý, s mnoha vlastnostmi, které jsem už později u žádného jiného provozovatele nenalezl. Emailů dnes používám několik. Nicméně tenhleten je ten hlavní, na kterém komunikuju prakticky se vším a s každým. Proto prosím, neposílejte mi sem žádné legrácky a srandičky, tohle je můj email pro důležité věci a vážnou práci. Proto ho taky vidíte na stránce jako první. Co mi sem chodí, sleduju prakticky neustále.

Skype:

logo Skype
Skype býval velmi problematický software a uzavřený protokol, ale odpočátku umožňoval nejen chatování, ale i telefonování, případně i videohovor, a to mezi uživateli Skypu zdarma. Hodně problematickou věcí se kupříkladu zdála být skutečnost, že si Skype za určitých okolností klidně mohl bez vašeho souhlasu a vědomí z vašeho počítače udělat telefonní uzel, přes který tekly telefonní hovory mnohých dalších a vám zcela neznámých uživatelů. A to i hovory zpoplatněné, čímž jste vlastně umožňovali cizí firmě svým počítačem vydělávat. Asi nejhorší se však zdálo být to, že protokol Skype byl zcela uzavřený, neprůhledný, a provozovatel o něm neposkytoval pražádné informace. Kromě toho, že kvůli tomu dlouho nikdo nebyl schopen udělat jiného klienta, nemohlo být ani zabráněno využívání vašeho počítače, ani zamezeno odposlouchávání hovorů změnou kódování a podobně. A nakonec nikdo ani neví, co o nás a o našem počítači mohl klient služby Skype hlásat po světě. Ale na nějaké nezávazné a nedůležité potlachání, zejména pokud chci také přenos obrazu, Skype byl a stále je celkem vyhovující. Výše napsané řádky pak doznaly změn v roce 2011, kdy Skype koupili za velké peníze páni z Microsoftu. Podmínky používání se změnily, ale už jsem tak je podrobně nezkoumal. Dnes už nějaké soukromí na internetu stejně neexistuje. Protokol Skype už zřejmě nezůstal úplně neznámý a uzavřený, aplikace byla výrazně přepracovaná, ale jen Microsoftí pán a bůh ví, jak to vlastně bylo a je. Asi od roku 2011 jsem taky Skype začal používat i na mobilu, jakkoli to zpočátku s pány z Microsoftu šlo s aplikací poněkud dolů a na počítači mi to prakticky přestalo fungovat. A i když ho už používám málokdy, mám Skype na mobilu stále. Zatím.

Facebook:

logo Facebook logo Messenger
Na Facebook, či jak s oblibou používám hezké české slovo Fejsbůk, mě kdysi uvrtaly moje dcery. Fotky ty a ty mají prý na Fejsbůku, tohle i tamto vědí z Fejsbůku, a tak dále a tak dále. A tak když nakonec naše děvčata pomohla založit fejsbůkový účet mé ženě Líbě, nezbylo mi, než abych rychle pochopil, že kdo není na Fejsbůku, jako by snad ani nežil. A tak můžete na Fejsbůku najít i mne. Fejsbůk jsem používal především proto, abych se dozvěděl o těch mladších leccos, co oni tu sebe prozrazují. Jinak Fejsbůk neberu úplně vážně, to by mi snad ani nešlo. S vážnou tváří bych tu asi nemohl tak úplně jednoduše vegetovat, i když jsou samozřejmě i tady věci zcela vážné, závažné, a někdy se třeba týkají i záležitostí profesních. Často si dělám z mnoha věcí spíš legraci a překvapilo mne, že jsou i tací, kterým to poněkud vadí. A některým zřejmě hodně. S těmi, kdo nemají jiný chatovací nástroj, můžete na Fejsbůku i chatovat. Musí ovšem patřit mezi vaše fejsbůkové kamarády, čili přátele. Na tomhle místě upozorňuju, že se rozhodně nekamarádím s každým, kdo se mi ozve! Postupně se ale i tomuhle legendárnímu fenoménu mezi sociálními sítěmi věnuji taky čím dál méně. Velmi se mi na Fejsbůku nelíbí často zmiňované bezpečnostní problémy či problémy se soukromím. A vlastně ani to, jak o nás všech společnost, jíž Fejsbůk patří, shromažďuje neuvěřitelné množství soukromých a osobních informací. Navíc, jak se rozrostl počet mých fejsbůkových přátel, už na všechno přestávám mít čas. Proto jsem téměř ani nepostřehl, že Fejsbůk kromě posílání písmenek postupně umožnil uživatelům i hlasové telefonování i videohovory. Ani nevím, jestli k tomu potřebujete jejich novější aplikaci Messenger, či nikoli. Nicméně já ji v mobilu mám. Co se týče umísťování příspěvků a fotografií, postupně jsem taky svoje aktivity velmi omezil. Nicméně čas od času na Facebook juknu.

Ostatní emaily:

logo @seznam.cz logo @atlas.cz
Tyhle emailové adresy používám na nějakou méně důležitou komunikaci. Nemám tak častý a přesný přehled o tom, co mi sem chodí. Nic důležitého mi sem tedy raději neposílejte. Naopak uvítám, pokud už zatoužíte mi poslat nějaké blbinky či vtípky, nějaké video, prezentaci a tak podobně, pošlete mi to sem. Používám ještě i jiné emailové adresy, ale ty, když dovolíte, si už nechám pro sebe.

Mobilní telefon:

+420 605 ??? ???
logo SmartPhone logo WhatsApp logo WhatsApp
Samozřejmě mám i mobilní telefon čili mobil. Konkrétně jeho moderní verzi nazývanou po anglicku smartfoun. Ten používám na komunikaci vlastně nejvíc. Ale moje telefonní číslo tady v žádném případě nehodlám zveřejňovat. Pokud na mne potřebujete mobil, nezbývá vám, než si o něj napsat. Spousta mých kamarádů i známých moje mobilní telefonní číslo samozřejmě zná. No a pokud na mě už telefon máte, můžeme spolu hovořit nebo si písmenkovat i přes mobilní aplikaci WhatsApp, protože kontakty spojuje a identifikuje právě podle telefonních čísel. Aplikaci WhatApp jsem začal na mobilu používat v roce 2015, tedy někdy v době, kdy ho asi za 16 miliard dolarů koupili majitelé Facebooku. Zpočátku jsem WhatsApp příliš rád neměl. Bývala to aplikace velmi náročná na výkon mobilu a na starších mobilních telefonech způsobovala výrazné zpomalení a dost fatální potíže. Dlouho jsem proto používal spíš Skype, ale dnes se situace obrátila. WhatsUp dnes používám pro chatování, zprávy, hovory i videohovory s prakticky celou svou rodinou a velkou většinou přátel, kamarádů a známých. V roce 2019 jsem začal kromě Aplikace WhatsApp používat ještě velmi obdobnou aplikaci Viber, když jsem zjistil, že mám dost známých, kteří upřednostňují právě Viber před aplikací WhatsApp. Možná proto, že WhatsApp přešla pod majitele Facebooku, možná prostě jen proto, že Viber začali společně se svými blízkými používat dřív. Všechny komunikační aplikace na mobilu ale používám jenom tehdy, mám-li někde k dispozici wifinu. Za internetové připojení v telefonu, které je v mnoha místech navzdory masívní reklamě dosti nekvalitní a hlavně ho (a myslím, že velmi předražené) ještě omezují co se množství přenesených dat týče, nehodlám telefonním operátorům platit. Ani korunu! Naštěstí mám wifinu doma i v práci, kde trávím rozhodně naprostou většinu času.
Dnes je komunikačních kanálů na mne dostupných poněkud méně, než dřív. Používal jsem i několik dalších aplikací. Některé ale byly zrušeny provozovatelem, v roce 2015 Google Talk, dále AIM v roce 2017 a v roce 2019 Google Plus i novější googlí chatovací nástroj Hangouts rovněž ohlášený k brzkému zrušení. Další komunikační kanály jsem postupně opustil sám, když jsem začal s lidmi komunikovat především jinými aplikacemi na mobilu a kdy mi na mém domácím počítači zůstal z komunikačních nástrojů víceméně pouze email. Tak jsem postupně opustil Yahoo, multikomunikační Trillian. Jen výjimečně, a to jen abych se ujistil, že se mě nikdo nesnažil kontaktovat, se čas od času přihlásím na dříve používaný svobodný protokol Jabber i původně dosti problematické a nyní ruské ICQ, které však bylo první, s nímž jsem kdysi chatovat začínal. Všechny v tomto odstavci uvedené služby jsem opustil až poté, co jsem se ujistil, že mám se všemi svými kontakty navázaný ještě jiný komunikační kanál.

Kontakt není jen blízké setkání třetího druhu.
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3