Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Filipíny 2011

Facebook Twitter

Na ostrovní ráj nejen za nártouny

© 2012, poslední aktualizace: 16.10.2012

<<  Den patnáctý, čtyřiadvacátého  >>
<<  Palawanem do Sabangu  >>

Ráno mi noha trochu splaskla, ale žádná sláva to není. Určitě mi to v průběhu dne zase napuchne. Ale co. Na to teď nebudu myslet. Posnídáme a pak hned vyrážíme na výlet po Palawanu. Jedeme dvěma autobusy, které se v dopravní špičce dlouho snaží dostat mimo město. Hlavní ulice Puerto Princesy jsou teď ráno ucpané, jako bychom byli někde v Manile. Dokonce snad ještě víc.
Za městem se pak už dostáváme po vcelku kvalitní betonové silnici do nitra palawanské džungle. Palawan je překrásný ostrov. Vrcholky horského pásma s postupujícím dnem pomalu odhazují závoj obláčků, do kterých se od brzkého rána cudně halily. Silnice se vine v nespočetných zatáčkách hustým zeleným porostem. Občas zahlédneme malé vesničky nebo i jednotlivé domky. Vesnické chýše jsou většinou velmi jednoduché, složené ze silnějších rovných i pokřivených větví a bambusových rohoží. Pohledy z okna se stále mění a přitom stále opakují: malá vesnička, palmový háj, políčko, kus džungle, rákosový domek, rýžová políčka, chlívek s čuníkem, malý obchůdek, les banánovníků, další vesnička, bambusový plot, buvol ve vodě, další políčka, a tak dále a tak dále, pořád dokola. Ale vidíme i zdravotní středisko, školy nebo kostely. Divoká a krásná příroda Palawanu poskytuje obyvatelům ostrova obživu, ale oni s přírodou na druhou stranu musí neustále zápasit o každičký kousíček prostoru pro svá obydlí a především pro svá políčka. Musejí si na přírodě vyvzdorovat, aby na jejich políčku rostlo právě to, co oni potřebují.
Postupně a během nepříliš dlouhé cesty projedeme Palawanem napříč. Mořskou hladinu po naší pravé straně silnice vystřídá mořská hladina na straně druhé. Stejně modrá a stejně krásná. Protože jsem dnes v noci spal poměrně dost málo, pořád se mi zavírají oči, i když se je snažím za každou cenu udržet, aby mi z překrásného Palawanu uteklo co možná nejméně. Líba je na tom dost podobně, a tak, když zastavíme na krátkou zastávku u vyhlídky nazvané Buena Vista, přijde na řadu ještě jedno kafíčko. Snad nás trochu probudí. A když už jsem se zmínil o vyhlídce, i vyhlídku Buena Vista má prý "na svědomí" šikovný starosta Puerto Princesy a samozřejmě to tady je taky patřičně inzerováno. A z vyhlídky je opravdu moc pěkný výhled. Nejen na moře. Lze odtud přehlédnout velkou část členitého severozápadního pobřeží Palawanu.
Později se kolem silnice začnou objevovat vápencové skalní útvary. Jsou sice hojně porostlé zelenou vegetací, ale i tak je to neklamné znamení, že už přijíždíme do krasové oblasti. Projedeme mezi skalami ještě mnoha zatáčkami a pak se před námi najednou objevuje větší vesnice. Je to Sabang, cíl našeho dnešního výletu.

>>

© Lubomír Prause, 2012
LP logo ASMAT.cz TEPNET.cz
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3