Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Zanzibar 2012

Facebook Twitter

Jak si okořenit Afriku

© 2015, poslední aktualizace: 11.7.2016

<<  Amman Bungalows, pláž a moře  >>

obrázek Ulička u restaurace v našem resortu
Vyřízení ubytování Pepovi chvilku trvá a tak se můžu rozhlédnout po resortu. Na první pohled tu tu vypadá moc dobře. Téměř naproti recepci vidím restauraci. Podél ní vede dlouhatánská ulička, která zřejmě propojuje několik resortů dohromady. Hned vedle restaurace vede několik schodů na pláž a k moři. Bezva! Všechno tu bude hned po ruce. Teď jen, kde a jak budeme "bydlet"...
Naše ubytování se zdá být příjemné. Máme k dispozici docela velké a prostorné chajdy. Podle Pepy je to druhé nejdražší ubytování v celém tomhle resortu. Dražší jsou už jen ty vedle nás, které mají výhled na moře a terasy přímo nad pláží.
obrázek Líba na terase našeho domku, či spíše chajdy
I my ale máme u chajdy svoji terasu s pár křesílky. Jenom naše terasa není na pláži a tak místo na moře se tady můžeme dívat na stromy, palmy, květiny a spoustu příjemné a uklidňující zeleně, která v udržované parkové úpravě vyplňuje prostor před našimi chajdami kolem chodníčků, které k jednotlivým chajdám vedou. Vypadá to tady vskutku velice příjemně a nepochybuju o tom, že se nám tu bude líbit. Chajdy mají po dvou apartmánech, a my obsadíme právě tři. Já a Líba jeden, Pepa obsazuje druhý, sousední apartmán ve stejné chajdě, no a Alena s Monikou nacházejí svoje bydlení v sousední chajdě nebo chaloupce, či jakkoliv jinak by se našim budovám s rákosovými rohožemi u stropu dalo říkat. Mají to k nám jen asi dvacet metrů po pískem vysypaném chodníčku obroubeném nízkou bílou zídkou.
obrázek Tudy na pláž a k moři!
Příliš dlouho se tu ale teď rozhlížet nechceme. Chvatně rozděláváme kufry, rychle najdeme plavky a hurá vyzkoušet vodu! Pláž máme kousíček, jen co oběhneme již zmíněné nejdražší bungalovy. Hned za nimi před restaurací vede dolů na pláž pár schodů. Zdejší pláž je krásná, písečná, příjemná. Písek není ani příliš rozpálený, jako třeba u nás někde na písáku, protože tenhle bílý písek je z převážné části vytvořen z rozemletých vápenných skořápek plžů. Tím pádem zdaleka nepálí tolik, jako písek křemenný.
Pláž pod naším resortem není nikterak široká. Ukončují ji sloupy, na nichž stojí bungalovy či terasy a restaurace. V pár místech vybíhá do nádherného bělostného písku rozměrné skalisko rozdělující tak dlouhatánskou pláž na menší oddíly. Pepa nám říká, že některá taková skaliska se za přílivu nedají obejít jinak, než vodou a plaváním.
obrázek Udivující jsou barvy zdejšího moře
Všechny zdejší resorty jsou ale propojeny, takže brankou mezi nimi se dá kdykoli projít k jiným větším plážím, nebo k dalším restauracím či některým obchůdkům zcela suchou nohou. A to oběma směry, jak na sever, tak i na jih.
Na pláži se chvíli zastavím a rozhlížím se po moři. Prostě vám to nedá a první pohled na moře mě docela zastaví. A nejen mě! Je to nádhera! A ty barvy! Naprosto úžasné a nečekané. Líba nechtěla posílat pohledy, že jsou přibarvené. "Ale kdopak přibarvil tohle zdejší moře, Líbo?", tážu se spíš jen tak sám pro sebe. Neuvěřitelné odstíny azurové či tyrkysové se střídají v neskonalé nádheře, jakou jsem snad jinde na moři či oceánu dosud neviděl.
Musím zkusit koupačku... No, vážení, to nemá chybu! Ani tu nejmenší. Nádherná čistá a modrá voda, jemný bělostný písek okolo, jemuž do dokonalé bílé mnoho nechybí. Teplota vody je perfektní. V takové vodě můžu být libovolně dlouho a přesně taková voda mi maximálně vyhovuje. Paráda! Tahle zanzibarská modře kořeněná voda je prostě paráda! Takové zanzibarské koření mi náramně voní!

>>

© Lubomír Prause, 2015
LP logo ASMAT.cz TEPNET.cz
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3