Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Mexiko a Guatemala 2009

Facebook Twitter

Gringova cesta zemí Mayů

© 2011, poslední aktualizace: 27.6.2013

<<  Co na mne prozradí symbolika mayského kalendáře?  >>

Přívěsek na krk s mayským znamením dne mého narození, který jsem si koupil v Guatemale, mám pořád. Stále ho rád nosím, i když ho občas vystřídám něčím jiným. A budu ho nosit, dokud se mi na něm neroztrhá tkanička. Představuje symbol Caban, yucatánskou mayštinou Kab'an, v jazyce nahuatl No'j. Toho posledního názvu se budu držet, protože ten mám vyrytý na zadní straně tohohle mého přívěsku. Přestože jsem k jakýmkoli astrologickým horoskopům a jiným takovým pseudovědeckým vědám vcelku nepřístupný, u Mayů jsem se trochu zadíval na horoskop a na některé významy dat a symbolů, jaké jim připisuje. Rozhodně z toho pro sebe nevyvozuji pražádné závěry. Bral jsem to, a stále beru, jen tak. Čistě jako zábavu. Pro ty, kteří jsou přístupní věřit starým Mayům a jejich kalendáři, mohou následující řádky znamenat, že se o mně něco dozvědí. Doufám jen, že nic, co by mi mohlo uškodit, a že to nikdo proti mně nebude zneužívat.
Symbol No'j je jeden z dvaceti symbolů pro dny mayského kalendáře. Patří sedmnáctému dni v měsíci posvátného kalendáře tzolkin, a je to den moudrosti a poznání. No'j je posvátné slovo, které znamená Zemi. Mým denním symbolem je tedy Země. Světovou stranou patřící k symbolu No'j je Východ, jeho barvou je červená. Je to znamení učení, s projekcí na moudrost, ušlechtilost, silnou víru a důvěru.
obrázek Z muzea z Mexico City ještě jeden obrázek aztéckého kalendáře, který se mayskému podobá jako vajíčko vejci
Základními charakteristikami člověka zrozeného ve dni No'j by měly být inteligence, moudrost, umění, rozumové schopnosti, logika, racionalita, ale i duchovno, umění, pozitivní myšlení, z čehož by měly dále vyplývat vlastnosti, jako je soběstačnost a samostatnost, nebo i arogance, zvídavost i zvědavost, tvořivost, dále pak individualismus, nebo partnerská nevěra.
Ze třinácti měsíců mayského tzolkinu jsem se narodil v tom dvanáctém. K měsícům Mayové přiřazovali cosi, co my dnes překládáme jak kosmické tóny či vlákna. Mým mayským kosmickým tónem, mým měsíčním znamením, je tón krystalu, k němuž patří vlastnosti jako nadhled, nebo schopnost spolupráce a sklon k sebeobětování. K mayskému měsíci mého data narození je pak přiřazen bůh s pro mě nevyslovitelným jménem Tlahuizcalpantecuhtli. Je to bůh ranní hvězdy, vládnoucí před úsvitem, bůh, který poskytuje energii pro porozumění a vzájemnou komunikaci.
Zvířata, která patří k mému znamení, jak už si jistě pozorný čtenář zapamatoval z předchozího textu, jsou kojot a datel. A tak bych měl mít tak trochu taky vlastnosti těchto dvou zvířat. Jen zrovna moc nevím, jaké vlastnosti to jsou. To, že jsem zaručeně zbabělejší, než kojot, a že do všeho klofu a dělám kravál víc než datel, to vím. Na tom není pro mne nic nového ani překvapivého.
O tom, jaké další symboly a znamení ten můj den ovlivňují, se už víc rozepisovat nebudu, nicméně výsledek mayského rozboru mé osobnosti by měl být asi tento: Měl bych mít dobré znalosti, dobrou paměť i kombinační schopnosti, duševní rychlost a sílu, schopnost přeměnit zkušenosti v moudrost. A taky silné morální vlastnosti, podpořené trpělivostí. To vše by měla poněkud brzdit opatrnost a obezřetnost veškerého mého konání. Každopádně bych měl být také dobrý a spolehlivý rádce či poradce, dokonce i vědec nebo ideolog. Díky smyslu pro hodnoty ať už materiální nebo duševní bych měl být dokonce i dobrý správce různých zdrojů se smyslem pro disciplínu a přesnost. Měl bych být ale také idealista a snílek s vážnými problémy dostat se zpátky do reality. V umění bych tedy měl nacházet svůj způsob komunikace, kde bych měl vyjadřovat myšlenky, pro které mi nestačí běžné výrazové prostředky. Mnohé starosti mají být často nad moje síly, což může mít za následek až tendenci k chronickým chorobám. Měl bych být snadno náchylný k emocím jako jsou smutek nebo strach, které by mne mohly velmi negativně ovlivňovat.
Tak. Teď o mně víte mnohé. Nebo nevíte? Já ponechám předchozí mayskou charakteristiku mé osoby zcela bez komentáře. Ti co mě znají, asi vědí co a jak. Vědí, co je pravda, a taky vědí, co je nesmysl. Ti co mne neznají, mají prostě smůlu. Na druhou stranu si myslím, že každý, kdo se trochu začte do mých webových stránek, se o mně i tak dozví víc než dost. Hlavně se mě probůh nikdo nesnažte přesvědčovat, že to či ono je zaručeně pravda. Mohli byste mi buď způsobit fyzickou újmu, až by se můj frňák samou pýchou někde zarazil o futro. A nebo byste mi naopak mohli takříkajíc šlápnout na kuří oko a způsobit mi vážnou psychickou újmu a těžkou despresi, která by mne mohla zcela vyřadit z provozu. Nezapomeňte, že jsem náchylný ke smutku a strachu. A strach z něčeho takového mám už teď!

>>

© Lubomír Prause, 2011
LP logo ASMAT.cz TEPNET.cz
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3