Osobní stránky - Lubomír Prause

Zápisky z cest - Jih Afriky 2009 / 2010

Facebook Twitter

Jak mi zachutnala jižní Afrika

© 2011, poslední aktualizace: 28.6.2013

<<  Jak štědrovečeříme uprostřed Afriky  >>

Protože je dneska Štědrý den, hned po návratu do kempu Ngina Safaris začínáme připravovat naši štědrovečerní večeři. Vánoční atmosféru ladíme několika svíčkami připevněnými na vypité pivní lahve. Večeřet budeme v místní restauraci, která se ovšem teprve dostavuje. Kemp, nebo alespoň některé jeho části, prý před několika měsíci vyhořely. Proto je tu ledasco jakoby nedokončené a ve výstavbě. Laskavý majitel nás tu nechá slavnostně povečeřet, máme tu k dispozici i lednici, kde se nám chladilo maso, a samozřejmě tu chladíme i pivko. Venku před vchodem poblíž bazénu stojí krásně rostlý mladý baobab. Pod ním rozkvetlé květinky jsou i s baobabem nasvíceny barevným světlem, takže se dá říct, že nám tu místní připravili i vánoční stromeček. Alespoň my jsme tenhle baobab pro letošek naším vánočním stromkem prohlásili.
obrázek Hlavní chod naší štědrovečerní tabule
Zatímco kdesi daleko uprostřed Evropy dochází jako každý rok k hromadnému vyvražďování ryb zvaných kapr, Pepa má pro nás na Štědrý den připravené uzené maso. A k tomu ještě nějaké pečené, jehož tři veliké kusy naše dámy ani nedokážou spořádat. A Pepa má vyhotovený i štědrovečerní salát. Pravda, není bramborový. Je spíš zeleninový, ale každopádně je to salát. A hlavně je moc dobrý. Pak dojde i na přípravu něčeho sladkého. Kromě nějakých sušenek a suchého trvanlivého pečiva nás překvapí pro změnu zase Jana. Bůhvíodkud vytáhne opravdický vánoční šál. Ten vydržel bez problémů i tu dlouhou cestu až sem. Takže máme i nefalšované vánoční cukroví!
Zhasínáme zářivku, a necháme svítit jen pár svíček. Ladíme vánoční atmosféru. Naše dámy si nalévají víno, pánové pivko. Přiťukneme si, popřejeme si hezký Štědrý večer, připijeme si na šťastnou cestu a další skvělé zážitky, a pustíme se do večeře. Čtyři hořící svíčky ovšem během chviličky přilákají neuvěřitelné množství much, brouků, komárů a další havěti.
obrázek Pepa, Radka a Jarda u štědrovečerního stolu
A tak jsme nuceni zase zářivku nad námi rozsvítit, aby ta hmyzí sebranka odletěla za světlem zase někam jinam. Už to sice není takové příjemné intimčo, ale alespoň si můžeme tu naši africkou štědrovečerní hostinu vychutnat v klidu bez těch vlezlých kousavých potvor.
Po večeři pomalu dopíjíme víno i pivo. Uděláme si taky takovou krátkou tichou chvilku. Asi všichni myslíme a vzpomínáme na naše blízké doma, kterým jsme pro letošek zrušili či alespoň změnili jinak tradiční a "zaběhnuté" vánoce. Večerní doba už mezitím dost pokročila, venku už nám zhasli i náš krásný vánoční baobab. Ani jsem ho nestačil vyfotit. A tak se začínáme rozcházet do našich dřevěných a rákosových příbytků s přáním krásné a neopakovatelné vánoční noci uprostřed Afriky. Naše chatky už na nás čekají. Pomalu se odebereme do jejich soukromí.

>>

© Lubomír Prause, 2011
LP logo ASMAT.cz TEPNET.cz
PS Pad Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 3